2012-08-08 / School News

Jenkins County School System Faculty & Staff

JCES
Office Personnel
Tina Bragg
Jessica Goodman
Counselors
Kim Alsup
Lisa Kirkland
School Nurse
Donna Saxon
Gifted Program
Alisa Burke
Library/Media
Sylvia Gay
ESOL Education
Brenda Burke
Brittany Gay
Exploratory/Roation
Chuck Conley
Jeannine Curl
Theresa Ford
Bobby James
Special Education
Jill Alvarex
Sheryl Dudley
Linda Jenkins
April Kea
Kristin Murray
Tim Parker
Kristy Wallace
Speech & Language
Jill Collins Harvey
BC/ISS Room
Paticia Milton
Custodians
Shirral Lewis
Rosetta Whitfield
Food Service
Dale Bailey
Mary Bragg
Debra Brinson
Letha Clark
Darlene Gay
Tina Sammons
Max Snelling
Diane Wasden
Annie Young
Paraprofessionals
Shanette Anfield (PK)
Tamakia Carrie (PK)
Sarah Thomas (PK)
Angela Trent (PK)
Donnie Wadley (PK)
Joydine Burke (SE)
Julie Gainey (SE)
Ernestine Sanders (SE)
Faye White (MC)
Michelle Brannen (K)
LouiseBrinson (K)

Brenda Gay (K)
Blaine Marshall(K)
Sandy Daughtry (K)
Deborah Taylor (K)
Deanne Burke (SE)
Valerie Nottingham (SE)
Preschool Spec.
Needs Corrdinator
Linda Jenkins
Pre-Kindergarten
Melissa Cobb
Carrie Cook
Haley Conway
Melinda Jones
Kindergarten
Tabatha Bennett
Chelsea Daniels
Brittany Gay
Ann Hamilton
Kim Landing
Marcia Newton
First Grade
Patricia Frye
Jeana Jenkins
Teresa Newton
Ashley Powell
Shelby Williams
Second Grade
Angie Brantley
Laurie Felix
Renee Hearn
Patricia Herrington
Melissa Hill
Third Grade
Jimmy Brannen
Monica Brinson
Michelle Orvin
Jill Wadley
Fourth Grade
Bonnie Allen
Missy Collins
Eleanor Jackson
Katrina Sherrod
Anita Williams
Fifth Grade
Jancey Brinson
Shirley Burke
Verna Kyles
Janice Reese
Cindy Rich
EIP Teachers
Deirdre Brinson
Brenda Burke
Racheal Johnson
April Kea
Erika Van Buren
JCMS
Principal - Randy Dailey

Asst. Principal
John Paul Hearn
Secretary/Bookkeeper
Carrie Williams
Delane Davis
Counselor - Nicole Green
Media Specialist
Kimberly Dasher-
6th Grade
Shannon Hilderbrandt,
Math
Melinda Bragg, English/
Language Arts
Dennis Dove, Reading
Wayne Burke, Science
Myra Halfacre, Social
Studies
7th Grade
Laurie Fleming, Math
Valencia Williams,
English/Language Arts
Zach Clark, Reading
Nancy Marsh, Science
Anthony Dixon, Social
Studies
8th Grade
Monica Broxton, Math
Becky Lewis, English/
Language Arts
Dinah Cobb, Reading
Andrea Womack, Science
Pam Dailey, Georgia
History
ISS Staff
Jacqueline Lawton, ISS
paraprofessional
Connections
Stephanie Adams, Band
Chuck Sanders, Technology
Pamela Luke, Keyboarding
Wendell Clark, Health/P.E.
Wendy Ivey, REP Math
Support (Remediation)
Carol Gaskin, GTO/
Advanced Math
(Acceleration
Custodian
Michael McClain
Media Center Assistant
Stacey Matthews
Resource
Sandra Black
Steve Costello
Eddie Mock
Angela Williford
Resource Parapro.
Jesse Cosby
Patricia Hall

Rhonda Herrington
ESOL (6-12)
Melinda Bragg
GTO - Carol Gaskin
JCHS
Principal - Rob Gray
Asst. Principal
Josh Fleming
9th Grade
Mark Whitt, Health/PE
Quinton Sweet, Math
Jennifer Brinson, SS
Nancy Deal, Science
Valen Miller, English
Vocational/Elective
Cheryl Conley, Business
Vacant, PE/Wt.
Taining
Ashley Harden, Athe. Dir.
Stephenie Adams, Band
Lt. C. Jame Hallman, JROTC
First Sgt. Vazquez, JROTC
Annette Cobb, Eagle
Academy
Pete Bennett, Ag
Susanna Jenkins, FCC LA
Linda Smith, Art/GC
Mathematics
Cynthia Drake
Taquavia Jones
Jonathan Olivarez
Language Arts
Susan Purvis
Ivis Deloach
Jean Kirby
Anna Allen
Social Studies
Donny Stamper
Matt Smith
Charlie Waters
Special Education
Teresa Wommack
Kimberly Norris
Damien Postell
Science
Lula Brown
Brian Burruss
Donna Boone
Lab
Gifted Teacher
Jim Jarvis
Support Staff
Bert Carter, Technology
Jake Sasser, Technology
Jean Gay, Technology
Kim Dasher, Media
Casey Garvin, Nurse
Ruth Hearn, Counselor

Glynda Johnson,
Registrar/Data Entry
Joyce Laner, Secretary/
Bookkeeper
John Mobley, Custodian
Vicki Cook, Receptionist
Larry Adams, Maintenance
Joe Hendley, Maintenance
Paraprofessionals
Tamia Lovett
Shirley Johnson
Stacey Matthews
Vacant
Central Office Staff
Superintendent
Tara Cooper
Administrative Assist./
SIS Specialist
Gena Boynton
Curriculum Director
Debbie Fountain
Federal Programs/
Prof. Learning Director
Julie Chance
Business Manager
Janet Fields
HR Director
Bessie Collins
Receptionist
Cassandra Sampson
School Psychologist
Chris Hodges
Dir. of Student Services
Joseph Kirkland
Technology Director
Burt Carter
Technology Specialist
Jake Sasser
Nutrition Director
Debra Herrmann
Food Services
Bookkeeper
Pattie McLeod
Food Service Bid Clerk
Natalie Hall
Special Services Dir.
Charre’ Moulton
Special Services Sec.
Johnnie Sherrod
Maintenance Director
Larry Adams
Maintenance Assistant
Joe Hendley
Transportation Director
Talmadge Fries
Transportation Assist.
Eunice Tobie

Return to top