2018-08-08 / School News

Jenkins County School System 2018-2019 Faculty List

Middle/High Faculty
6th Grade
Wayne Burke
Brittany Brannen
Pam Dailey
Marletta Langston
7th Grade
Paula Chapman
Britt Gantt
Mary Hurst
Valencia Williams
8th Grade
Monica Broxton
Erin Garvin
Leah Wilcox
Andrea Womack
Remediation
Dinah Cobb
9th Grade
Jennifer Brinson
Nancy Deal
Anne Lamb
Chassity Wilkerson
10th Grade
Laura Tyler
Thomas Johnson
Wendy Myers
Jean Stalcup
11th Grade
Donna Boone
Shana Brown
Cindy Drake
Valen Miller
12th Grade
Anna Allen
Laurie Fleming
Lula Graham
Charley Waters
Agriculture
Carmen Bennett
Pete Bennett
Band & Chorus
James McBride

Business
Pam Luke
Angie Johnson
Eagle Academy
Chuck Sanders
Family & Consumer
Science
Sylvia Culp
Foreign Language
Ivis Deloach
Gifted
Jim Jarvis
JROTC
Tyronne Smoot
Michelle Ward
PE/Weight Training/Health
Zac Clark
Chris Anderson
David Johnson
Alternative School
Wendell Clark
In-School Suspension
Caleb Pressey
Special Education
Shannon Hilderbrandt
Sheryl Dudley
Shannon Glover
Melissa Miller
Cynthia Lloyd
Quinton Sweet
Teresa Wommack
Paraprofessionals
Rhonda Anfield
Felicia Herrington
Tracy McKinney
Mary Mitchell
Earnestine Sanders
Middle/High School
Administration
& Office Staff
Rob Gray, Principal
Kimberly Dasher,
Assistant Principal

Josh Fleming,
Assistant Principal
Ashley Powell,
Assistant Principal
Nicole Green, Counselor
Leann Snellgrove, Counselor
Sylvia Gay, Media Specialist
Joyce Lanier, Bookkeeper
Vickie Cook, Secretary
Carrie Williams, Registrar
Casey Garvin, Nurse
Patricia Hall, Secretary
Custodians
Michael McClain
John Mobley
Shirral Lewis
Willie Simpkins
School Food Service
Debra Brinson, Manager
Allison Dann, Asst
Manager/Wellness
Coordinator
Angie Bragg
Linda Brigdon
Clara Ford
Janice Morris
Gloria Williams
Mary Bragg
Brenda Burke
Letha Clark
Darlene Gay
Michelle Lewis
Kendric Mobley
Annie Young
Elementary Faculty
Pre-K
Deanna Burke
Marcia Godbee
Sarah Woodrum
Kindergarten
Sabrina Allen
Michelle Brannen
Michelle Brown

Ann Hamilton
Kim Landing
Mary Suggs
First Grade
Carrie Jackson
Jeana Jenkins
Teresa Newton
Jamese Oliver
Haley Conway
Second Grade
Laurie Felix
Patricia Herrington
Melissa Hill
Suzanne Brinson
Lisa Richardson
Third Grade
Jimmy Brannen
Monica Brinson
Sara Beth Cates
Michelle Orvin
Cindy Rich
Fourth Grade
Elizabeth Fordham
Anita Gay
Racheal Johnson
Mary Alice Kirkland
Katrina Sherrod
Fifth Grade
Tracy Curry
Angie Brantley
Jancey Brinson
Matasha Ellison
Janice Reese
English Speakers of
other Languages
Brenda Burke
Gifted
Bonnie Allen
Special Education
Annie Barua
Tabatha Bennett
Linda Jenkins
Tim Parker

Kristy Wallace
Physical Education
Jason Boynton
Bobby James
Counselor
Lisa Kirkland
Intervention Specialist
Melinda Bragg
Patricia Frye
Renee Hearn
Academic Coach
Deirdre Brinson
Exploratory
Jeannine Curl
Theresa Ford
Louise Wadley
Paraprofessional
Linda Baggett
Joydine Burke
Mildred Cobb
Sandra Daughtry
Julie Gainey
Brenda Gay
Staci Johnson
Hannah Johnston
Candace Jordan
Patricia Milton
Diane Pye
Sarah Thomas
Angie Trent
Valerie Nottingham
Elementary School
Administration
& Office Staff
Randy Dailey, Principal
Shelby Williams,
Assistant Principal
Jill Wadley, Assistant Principal
Donna Saxon, Nurse
Sylvia Gay, Media Specialist
Jessica Goodman, Registrar
Faye White, Secretary
Central Office

Tara Cooper,
Superintendent
Debbie Fountain,
Curriculum
Director
John Paul Hearn,
Federal Programs
Jodie Waters,
Special Education Director
Debra Herrmann, School
Food Service Director
Burt Carter, Technology
Director
Jean Gay, Instructional
Technology Coach
Janet Fields,
Business Manager
Jake Sasser,
Assistant Technology
Director
Bessie Collins,
Payroll/Accounts
Payable Clerk
Gena Lane, Administrative
Assistant/SIS Coordinator
Natalie Hall, SFS Bid Clerk
Cassandra Sampson,
Title Programs
Assistant/Receptionist
Johnnie Mae Sherrod,
Special Education Secretary
Talmadge Fries,
Transportation Director
Roy Cheney, Mechanic
Shane Neasbitt,
Maintenance
Director
Joe Hendley,
Maintenance
Assistant

Return to top